Živá vánoční jedlička

By Ivana Minářová on Prosinec 5, 2012 in Zajímavosti with No Comments

K Vánocům neodmyslitelně patří vánoční stromeček. Někomu se nechce uklízet jehličí, tak preferuje umělý. Jiný zase trvá na tom, že stromeček musí být přirodní a až do stropu. Ale co pak se stromkem po Vánocích? Vyhodit do popelnice? Nebo ho odnést do ZOO zvířátkům? Případně úplně jinak – co takhle si pořídit živý stromeček v květináči a po Vánocích ho jít zasadit do lesa.

S narozením starší dcery se změnil náš pohled na vánoční stromečky. Zdálo se nám jako dobrý nápad koupit stromeček v květináči a na jaře jej, místo aby skončil v komíně spalovny, zasadit do lesa. Bezvadný způsob, jak děti vést ke vztahu k přírodě.

Nyní to jsou již čtyři roky, co se u nás doma nekupují klasické vánoční stromečky, ale jedličky v květináči. Klárka to již bere jako samozřejmost a protože dosáhne až na špičku stromečku, tak ho i sama celý zdobí.

A že se pod malý stromeček nevejde hodně dárků? Ale kdepak, vleze se tam i kolébka s Eliškou a jízdní kolo.

Každý rok pak na jaře vyrazíme s dalšími příznivci živých vánočních stromků do lesa a stromky zasadíme. Výsadba je ve spolupráci s Lesním závodem, takže je o stromky dobře postaráno. Všechny děti, které se o svůj stromeček celou zimu staraly, si nyní mohou zasadit kus nového lesa – vlastnoručně vykopat díru do země a stromeček do ní zasadit. K tomu pořadatelé napečou koláčky, bábovky, navaří čaj, apod.

Třeba se s některými z vás na jaře potkáme nejen ve školce, ale i v lese, kde stromečky společně zasadíme.

Živé vánoční stromky lze koupit v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9, Brno, pondělí – čtvrtek 9 – 17 hod, pátek 9 – 14 hod). Jedná se o 3 – 4 leté sazenice jedle bělokoré a jedna stojí 99 Kč.

top